Anot K.Pralgauskytės, kreipimasis paruoštas, apibendrinant praėjusį mėnesį atliktos abiturientų apklausos rezultatus, mokinių savivaldų vadovų ataskaitas bei moksleivių nuomones, pareikštas socialiniuose tinkluose.

Prašoma atleisti nuo pamokų, kurių egzaminų moksleiviai nelaikys

Pirmiausiai, mokyklų bendruomenės ir valdžios atstovai raginama atleisti abiturientus nuo pamokų, kurių egzaminų jie nelaikys.

“Vykstant nuotoliniam ugdymui(si), abiturientai turėjo galimybę planuotis savo mokymo(si) laiką savarankiškai. Moksleiviai nuogąstauja, kad grįžus į mokyklas jie neteks šios galimybės, nes dalį laiko turės skirti disciplinoms, kurių brandos egzaminų nelaikys. Dėl šios priežasties siūlome mažinti pamokų, kurių egzaminų abiturientas nelaiko, krūvį, o esant galimybei, per tas pamokas vykdyti disciplinų konsultacijas,” – rašoma dokumente.

Moksleivių sąjungos prezidentė mūsų portalui pabrėžė, jog iki egzaminų liko labai nedaug laiko, tad svarbu jį išnaudoti tikslingai, kad rezultatai būtų kuo geresni.  

„Šiuo metu yra prasmės daugiau dėmesio skirti lietuvių kalbai ar matematikai, nei, tarkime, biologijai, kurią moksleivis galbūt mokosi B lygiu ir jos egzamino laikyti neplanuoja. Todėl stengiamės akcentuoti rekomendaciją, kad kontaktiniam mokymui skirtas laikas būtų išnaudojamas tikslingai. Tokiu būdu abiturientai gautų daugiausiai naudos dėl egzaminų, kurie šiuo metu kelia daugiausiai nerimo,“ – teigia Karolina Pralgauskytė.

Prašoma laikytis saugumo ir nekelti papildomo streso

Kreipimęsi mokyklos raginamos beatodairiškai laikytis Vyriausybės karantino reikalavimų, kad būtų užtikrintas moksleivių saugumas.

Taip pat dokumente išreiškiamas bendras raginimas mokyklų bendruomenėms išlikti supratingoms  abiturientų atžvilgiu ir nekelti papildomo streso dėl egzaminų.

Dokumente teigiama, jog „<...> remiantis abiturientų išsakytais pastebėjimais, staigus moksleivių grįžimas į ugdymo įstaigas gali atvirkščiai koreliuoti su jų psichikos sveikatos būkle, nes beveik metus trukęs nuotolinis mokymas(is) suformavo įpročius, kuriems pakeisti reikėtų ilgesnio adaptacinio laikotarpio.”

Moksleiviams lieka neaiški egzaminų tvarka

Paskutiniame kreipimosi punkte atkreipiamas dėmesys į tai, kad būtina supažindinti abiturientus su brandos egzaminų tvarka bei patikrinti jų žinias. Teigiama, kad abiturientams egzaminų organizavimo tvarka išlieka nepažįstama ir tai jiems kelia stresą.

Paprašyta plačiau pakomentuoti šią problemą ir jos priežastis moksleivių sąjungos prezidentė teigia, jog abiturientams iškyla elementariausių techninių klausimų – kur reikės atvykti, po kelis jie bus susodinti, ar reikės dėvėti kaukes ir panašiai.

K. Pralgauskytė mano, kad problema iškilo dėl to, kad, karantino metu mokantis nuotoliniu būdu, nėra įmanoma gyvai organizuoti bandomųjų egzaminų, kurie buvo įprasti mokyklose daugelį metų iki pandemijos.

„Bandomieji egzaminai imituodavo tikrus egzaminus. Per juos moksleiviai galėdavo ne tik įsivertinti savo žinias, susipažinti su pačia egzamino struktūra, bet ir pajusti nuotaikas ir emocijas, aplankančias egzamino metu,“ – įžvalgomis dalijasi moksleivių atstovė.

Dėl šios priežasties mokyklų bendruomenės, mokytojai yra skatinami šiuo dalykus komunikuoti, kadangi informavimas yra raktas į sėkmę.

Socialinėje erdvėje jaučiasi abiturientų susiskaldymas

Pasak K.Pralgauskytės, nežinomybė sukelia abiturientams papildomo nerimo ir streso. Tai šiuo metu ypač jaučiama socialinėje erdvėje: „abiturientai yra visiškai susiskaldę – vieni nori grįžti į mokyklas, kiti rašo argumentus prieš grįžimą ir „streikuoja“. Siekiant išvengti papildomų problemų, tuos klausimus reikia spręsti.“

Lietuvos moksleivių sąjunga taip pat suformavo aiškią poziciją dėl 5 – 11 klasių moksleivių grįžimo prie mišraus ugdymo. Organizacijos valdybos organizuotose apklausose, kuriose dalyvavo 213 mokinių savivaldų bei 5716 moksleivių, 69 – 76 proc. jų pasisako PRIEŠ grįžimą prie mišraus ugdymo. Dėl to siūloma 5 – 11 klasių mokymą tęsti nuotoliniu būdu.

Vyriausybė šiandienos posėdyje priėmė sprendimą, kuriuo 5 - 11 klasių moksleiviams suteikiama galimybė nuo gegužės 10 d. grįžti prie mišraus mokymo arba likti nuotiliniame. Teisė spręsti paliekama savivaldybėms.

Primename, kad Vyriausybės sprendimu visos Lietuvos abiturientai grįžta į mokyklas nuo kito pirmadienio, gegužės 3 dienos. Daugiau apie tai skaitykite čia: Kur stoti | Vyriausybė apsisprendė: abiturientai į mokyklas grįžta gegužės 3 d.

* * *

Straipsnį parengė: Aistė Borjas

El.paštas: aiste.borjas@gmail.com