Ar žinojote, kad kiekvienas įrašas, komentaras, pokalbis ar net įrašomas skambutis „sukrenta“ į duomenų bazes? Kaip atrodo naujienų portalų duomenų rinkiniai, bei kaip įtraukti savo duomenis į kuriamas programas – sužinosite apsilankę atviroje pamokoje.

Vilniaus technologijų mokymo centro IT krypties profesijos mokytojas Tomas Tribušauskas, paprašytas papasakoti, kas yra reliacinės duomenų bazės, atsakė palygindamas jų veikimą su mūsų kasdien naudojama drabužių spinta: „Šiuo metu greičiausiai dėvite kokius nors drabužius Ar tai būtų megztinis, ar kelnės, tikėtina, kad juos  paėmėte iš spintos, pasinaudoję ir išplovę padėsite ar pakabinsite atgal į spintą. Dabar įsivaizduokite situaciją savo namuose, jei nebūtų nei spintų, nei lentynų, nei stalčių daiktams – viskas tiesiog gulėtų krūvelėse. Prireikus striukės reikėtų išnaršyti visą drabužių krūvą, kurioje dar netyčia kartais atsirastų ir koks šaukštas. Būtent taip atrodytų kompiuterijos pasaulis be duomenų bazių“, – pasakoja specialistas. 

Duomenų bazė yra tam tikrų duomenų rinkinys, kaip pavyzdyje paminėti drabužiai spintose, šaukštai, stalo įrankiai – stalčiuose ir kt. Jos skirtos laikyti duomenis. Tuo tarpu reliacinės (sąryšinės) duomenų bazės, pasak specialisto, laiko duomenis taip, kad būtų lengva juos pasiekti. „Kojinių juk nekabinate kartu su megztiniais, jos turi savo vietą. Tiesa?”, – šypsosi  T. Tribušauskas.

SQL – populiariausia iš šiuo metu naudojamų kalbų, skirtų aprašyti duomenų valdymui reliacinių duomenų bazių valdymo sistemose.  Pamoką vesianti profesijos mokytoja, programinės įrangos testuotoja Vita Trojan pasakoja, kad SQL išmanymas yra vienas paklausiausių technologinių įgūdžių, kuris reikalingas įvairiose IT srityse, pradedant nuo SQL programuotojo, duomenų analitiko, testuotojo iki verslo analitikų. 

Ji pažada pamokos metu supažindinti su baziniais selectais (užklausomis), populiariausiomis SQL programomis, bei pasidalinti nuorodomis, kuriomis pasinaudoję vėliau patys galėsite tobulinti savo žinias. Registracija vyksta iki balandžio 21 d. adresu https://bit.ly/3kMpgZC