Platesnis požiūris į mados studijas

Dinamiškai kintantis ir radikaliai atsinaujinantis mados pasaulis neįsivaizduojamas be naujų idėjų ir kūrybinių atradimų. Šiandien mados pramonei reikia specialistų, kurie geba suderinti techninį meistriškumą, originalų požiūrį ir kūrybinę nuojautą. KTU siūlo Aprangos mados inžinerijos studijas tiems, kurie domisi mada ir ieško naujovių, nebijo eksperimentuoti ir nori suderinti kūrybą su technologijų išmanymu (daugiau informacijos).

Šiuolaikinės studijos gali būti labai įdomios. Keičiasi studentų mokymosi įpročiai, tobulėja technologijos. Tradicines paskaitas keičia nauji, interaktyvūs žinių perteikimo metodai, leidžiantys kokybiškai studijuoti laisvai pasirenkant vietą ir laiką. Ne visiems praktiniams darbams būtinos universiteto laboratorijos: išvykstamieji darbai atliekami įmonėse ir tyrimų institutuose. Komandinio darbo užduotys, kūrybinės dirbtuvės, savarankiški tyrimai ir praktiškai pritaikomi projektai ugdo ne tik profesines kompetencijas, bet ir asmeninius įgūdžius, kūrybiškumą, kritinį mąstymą. Šiandien labai svarbūs yra praktiniai įgūdžiai ir patirtis, o kūrybinės užduotys padeda išeiti iš tradicinių studijų ribų ir aktyviai įsitraukti į mados renginius ir konkursus.

„Dizaino dienos“, „Bespoke“, „Habitus Baltija“ – žinomi renginiai, dažnam studentui tampantys pirmuoju žingsniu mados kūrėjo karjeroje. Jaunųjų dizainerių konkurso „Dizaino dienos‘2012“ parodomojoje dalyje dalyvavo visi Aprangos mados inžinerijos, Aprangos kūrimo technologijų specializacijos grupės studentai. Renginiui jie pasiruošė dalykų „Kostiumo meninis modeliavimas“ ir „Aprangos kolekcijos“ studijų metu. Tokią netradicinę užduotį - nuo kūrybinės idėjos paieškos iki modelių pristatymo ant podiumo – studentai priėmė entuziastingai, o jos rezultatai parodė, kaip sekėsi dirbti komandoje, pasiskirstyti darbus ir atsakomybes.

Kolekcija „Slyvų uogienė“

Autorės: KTU, Aprangos mados inžinerijos IV kurso studentės Agnė Andrikytė ir Roberta Bulaitytė. Fotografė Rūta Stankevičienė

Jausdami mados pramonės specialistų poreikį, darbdaviai vis dažniau tiesiogiai kreipiasi į universitetą, kviesdami studentus ne tik praktikai, bet ir siūlydami bendrus projektus bei galimybę panaudoti įmonės resursus, įgyvendinant savo kūrybines idėjas.

Aprangos mados inžinerijos studentams vietoje tradicinių laboratorinių darbų šiemet buvo pasiūlyta dalyvauti įmonės AB „Linas“ konkurse „Nuo popieriaus iki adatos“. Įmonės atstovai sutiko suderinti skelbiamo konkurso sąlygas su studijų dalyko „Aprangos dizaino technologiniai sprendimai“ programa ir sudarė sąlygas visiems studentams dalyvauti konkurse, o sėkmingiausi modeliai buvo apdovanoti ir paruošti pristatymui vienoje svarbiausių pasaulinių parodų „Premiere Vision“ (Paryžius).

AB „Linas“ konkurso „Nuo popieriaus iki adatos“ laureatai

Autorės: KTU, Aprangos mados inžinerijos studentės Olesia Les (II pakopa, II kursas), Agnė Andrikytė, Vaida Bradaitytė (I pakopa, IV kursas). Fotografė Sandra Sadauskaitė

Praktika realiose ir imitacinėse įmonėse

Aprangos mados inžinerijos studentai iš arti susipažįsta su įmonių veikla ir tobulina praktinius įgūdžius. Jie renkasi iš daugiau kaip 100 Lietuvos įmonių, siūlančių praktikos vietas. Praktiką galima atlikti didelėse bendrovėse (AB „Utenos trikotažas“, AB „Kauno Baltija“, AB „Audimas“, UAB „Garlita“, UAB „Scapa Baltic“), kurios sudaro galimybes susipažinti ne tik su sudėtingais, aukšto kokybės lygio gaminiais, kurių iki 90 proc. skirta užsienio rinkoms, bet ir jų kūrimo bei gamybos ypatumais, didelės įmonės valdymo ir darbo organizavimo principais. Mažesnėse, specializuotose įmonėse (UAB „Tūta“, UAB „Ritėjus“, UAB „Ortopagalba“, UAB „Xpert Fashions“, UAB „F.C. Herning Baltic“) skiriasi ne tik gaminiai, bet ir veiklos organizavimas, todėl praktika tokiose įmonėse ypač naudinga planuojant savo verslą. Įvertinti karjeros perspektyvas ir kaupti tarptautinę praktinę patirtį studentai gali pagal tarptautines studijų mainų programas išvykdami į užsienio įmones. Aprangos mados inžinerijos studentai praktikai rinkosi „Polka fashion“, „Jan Si Fascion“, „Catwalk Styles“ (Anglija), „iluxur“ (Švedija) kompanijas.

„Praktikos metu patobulinome ne tik specialybinius, bet ir verslumo įgūdžius, išbandėme savo kūrybiškumą ir savarankiškumą“, – pasakoja praktiką imitacinėje įmonėje atlikę IV kurso studentės. Studentai, pasirinkę interaktyvų mokymą Imitacinio praktinio mokymo centre, turi galimybę komandinio darbo metu išbandyti realių įmonių pagrindu sukurtą sistemą, kuri leidžia imituoti visus įmonės veiklos procesus: produkto kūrimą, projektavimą, gamybos organizavimą, finansines ir vadybines operacijas.

Siekiant sėkmingo starto mados versle, nepakanka gerai mokytis – šiuo metu reikalingi universalūs profesionalai, gebantys prisitaikyti prie greitai kintančių sąlygų ir kvalifikuotai spręsti keliamus uždavinius. Asmeninis aktyvumas, profesinių žinių siekimas ir tobulėjimas – tai raktas, padėsiantis realizuoti save ir įveikti šiuolaikinius darbo rinkos iššūkius.